На пазара има толкова много видове маски за лице, че понякога е трудно да изберем тази, която би била подходяща.
В този блог пост подбрахме 5-те най-популярни видове маски за лице и проучихме за кой тип кожа биха били подходящи.
Глинени маски
*За нормална към мазна кожа*
Глинените маски са подходящи за мазна и комбинирана кожа, или за тези с „лъщяща“ Т-зона. Този вид маски са често комбинирани с активен въглен. Глината и активния въглен абсорбират излишното количество себум от повърхността на кожата. Активният въглен също има уникалната способност внимателно да “изтегля” секрета от запушените пори. Добре формулираните маски доставят чувство на чистота и матиране, но не и чувство на сухота или стегнатост.
Нощни маски/Крем маски
*За нормална към суха кожа*
Нощните маски, или тези, които се нанасят преди сън, обикновено имат цел да хидратират кожата. Те се оставят за цяла нощ и осигуряват допълнително подхранване и време на съставките да подействат. Често имат по-лека текстура и не цапат калъфките и спалното бельо. Използват се като последна стъпка във вечерната рутина, като се нанася обилен слой. В зависимост от това колко е суха кожата, може да се използват и като нощен крем.
Озаряваща маска
*За суха и проблемна кожа*
Озаряваща маски са идеални за суха кожа с неравномерен тен, също и за пигментни петна. Една добре формулирана маска от тази категория трябва да съдържа мощни озаряващи съставки като арбутин, витамин С, екстракт от боровинки и ниацинамид. При редовна употреба, тези съставки изравняват тена на кожата и я правят по-сияйна.
Sheet маски
*За всеки тип кожа*
Sheet маските представляват лист на базата на целулоза или фибри, напоен със серум. Много често количеството на серум достига до 30 мл! Те са наситени с активни съставки, като витамини, пептиди, протеини и др. В днешно време на пазара има много видове sheet маски, и в зависимост от съставките си, отговарят на различните типове кожа .
Отлепящи маски
*За всеки тип кожа*
Добре формулираната отлепяща се маска премахва тънък слой мъртви кожни клетни и повърхностната мръсотия от порите, което прави кожата по-гладка. Отлепящите маски нямат способността да проникнат в порите и да “издършат” черните точки и мръсотията от тях.
Някой от тях всъщност са вредни за кожата, тъй като една от основните им съставки е лепило, което е вредно и причинява дразнене. При употребата на такава маска, трябва да изберем нежна, която не съдържа високи концентрации на поливинилов алкохол, който може да има изсушаващ и дразнещ ефект върху кожата.
При избора на маска избягвайте тези съставки:
- Алкохол (alcohol denat.);
- Масло от мента (mint oil);
- Ментол (menthol);
- Масло от евкалипт (eucalyptus oil);
- Камфорово масло (camphor);
- Наурални и синтетични аромати (natural and synthetic fragrances).
Надяваме се, че сме ти били полезни. Ще се радваме да ни разкажеш за твоя опит с маските за лице 🙂
Примерни продукти:
L’Oreal Paris Detox & Brighten Pure-Clay Face Mask
Paula’s Choice Skin Balancing Mask
Paula’s Choice Skin Recovery Mask
Chamos Acaci Vita-Bright Repair Silk Mask
Neutrogena Hydro Boost Hydrating 100% Hydrogel Mask
Снимка: pinterest