Какво? Полихидрокси киселини (ПХА) – нова генерация алфахидрокси киселини. Създадени са да ексфолират нежно кожата и имат редица полезни свойства. До скоро не бяха популярна съставка в продуктите за грижата за кожата, защото бяха патентовани за 20 години. Патентът изтече през 2018 и днес все повече компании ги използват във формулировките си.
Какви видове? Най-популярните полихидрокси киселини са gluconolactone, galactose, maltobionic acid и lactobionic acid.
Как действат?
Полихидрокси киселините са естествена част от човешката кожа и действат подобно на алфа хидрокси киселините. В сравнение с тях обаче, ПХА ексфолират кожата по-нежен и щадящ начин, поради по-големия им молекулярен размер.
Притежават и по-добри овлажняващи свойства, в сравнение с другите АХА. Подобно на хиалуроновата киселина, те привличат и задържат влажността в кожата.
Също така, ПХА укрепват горния слой на епидермиса и подобряват функцията му. Това ги прави идеални за хора с чувствителна кожа и тези с нарушена бариера на кожата.
Полихидрокси киселините имат и антиоксидантни качества. Могат да бъдат използвани в комбинация с козметични процедури или ретиноиди, за да засилят резултатите им.
ПХА също защиват кожата от УВ увреждането на кожата, което води до състаряване и пигментация, особено съставката глуконолактон (gluconolactone).
Има доста доказателства за антиейдж свойствата на ПХА. Съвкупността от антиоксидантни, хидратиращи, ексфолиращи качества и стимулиране производството на еластин, кара кожата да изглеждапо-гладка и свежа.
Каква е разликата между полихидрокси и алфахидрокси киселините?
- ПХА се толерират по-добре в сравнение с АХА;
- При АХА се наблюдава много повече щипене и парене, както и чувствителност;
- ПХА са по-нежни към кожата, а имат подобни анти-ейдж свойства.
За кои проблеми?
- Груба кожа;
- Неравномерен тен;
- Фотосъстарена кожа;
- Повяхнал тен.
Какви свойства?
- Ексфолиация;
- Възстановяване на кожата;
- Укрепване на защитната бариера на кожата;
- Изравняване на тена;
- Изглаждане повърхността на кожата;
- Анти-ейдж;
- Антиоксидантни;
- Хидратация;
- Стимулиране производството на еластин.
Странични ефекти?
Не се наблюдават странични ефекти. В твърде редки случаи, могат да доведат до леко пощипване при употреба.
Причиняват ли фоточувствителност?
Не! Макар, че са вид киселини, не причиняват фоточувствителност. Все пак употребата на слънцезащитен крем всекидневно е препоръчителна за гореспоменатите кожни несъвършенства.
За какъв тип кожа?
За всеки тип, дори чувствителна кожа с нарушена липидна бариера и признаци на розацея, екзема, или куперозна кожа. Могат дори да бъдат използвани след козметични процедури, като лазер и микродермабразио.
Примерни продукти?
Garden of Wisdom PHA Plus Serum
Снимка: pinterest.com
Източници:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15002657
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15002656
https://www.researchgate.net/publication/8891041_The_Polyhydroxy_Acid_Gluconolactone_Protects_Against_Ultraviolet_Radiation_in_an_In_Vitro_Model_of_Cutaneous
https://www.paulaschoice.com/ingredient-dictionary/exfoliant/polyhydroxy-acid.html
https://neostrata.ie/elements/pages/about/