Ред е на една много любима съставка, за която не чуваме често. Тя се справя успешно с редица кожни проблеми без нежелани странични ефекти.
Какво? Азелаинова киселина, която е вид дикарбоксилна киселина. Извлича се от пълнозърнести култури(ечемик, пшеница, ръж), но в козметичните продукти се използва главно в синтетична форма, защото е по–стабилна и ефективна. Тя също се произвежда естествено в човешката кожа.
За кои проблеми?
Акне, розацея, зачервявания, хиперпигментация, мелазма, затворени комедони, fungal acne(гъбично акне/маласезия).
За какъв тип кожа? За всеки тип кожа, дори чувствителна.
Какви свойства има? Антибактериални, противовъзпалителни, ексфолиращи, антиоксидантни.
Какви ползи?
- Намалено възпаление на кожата;
- Намаляване на акне;
- Избистряне на тена;
- Намалени зачервявания и папули на розацея;
- „Отпушване“ на затворените комедони;
- Изсветляване на пигментните петна от слънцето;
- Намаляване чувствителността на кожата(която води до червенини).
Как действа?
Все още има спорове как точно действа киселината. Известно е, че азелаиновата киселина намалява възпалените връзки на акне и на розацея. Прави кожата неблагоприятна среда за бактериите. Тя също предотвратява хиперкератинизацията(попадането на мъртви клетки в порите, поради високото наличие на протеина кератин), което води до намаляване на акне.
Причинява ли фоточувствителност? Не е известно да причинява фоточувствителност, но ако се бориш с акне, розацея или пигментни петна употребата на слънцезащитен продукт е задължителна през цялата година.
Кога има видими резултати? В проучване направено сред 1200 жени, резултатите от употребата на азелаинова киселина са били видими след 35 дни при 82% и след 73 дни при 93,9% от жените.
Как действа в сравнение с други съставки? Проучванията показват, че ефекта на азелаиновата киселина против акне е почти идентичен с този на бензоил пероксида и третиноина, но без страничните им ефекти. Комбинирайки го с ретиноид, ефективността му за избелване на кожата е сравнима с 4% хидрокинон(съставка забранена в козметичните продукти в ЕС), но с много по–малко странични ефекти.
Как се използва? Може да се използва на цялото лице, сутрин и/или вечер след почистване на лицето и нанасяне на тоник, серум, преди нанасяне на крем.
Също така, може да бъде използвана локално(spot treatment): Само върху пъпките, петната и/или червенините.
Какви странични ефекти има? При употребата на азелаинова киселина се наблюдават много малко странични ефекти. Когато е формулирана добре, се толерира лесно от всеки тип кожа. В редки случаи може да се наблюдава изсушаване, парене или сърбене на кожата.
Примерни продукти?
Страхотна съставка, но не я срещаме често в козметичните продукти, както например срещаме ретинола. Това се дължи на факта, че е трудна за формулиране и е ефективна при точното pH 4,9 (също като човешката кожа).
Формулировки до 10% се срещат в козметиката:
Paula’s Choice Azelaic Acid Booster 10%
The Ordinary Azelaic Acid Suspension 10%
Garden of WIsdom Azelaic Acid 10% serum
Продукти с 15% азелаинова киселина( познат като Finacea) и 20% азелаинова киселина(познат като Skinoren) се считат за лекарствени продукти и се предписват от лекар.
Снимка: pinterest.com
Източници:
https://www.futurederm.com/spotlight-on-azelaic-acid/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?uid=8654128&cmd=showdetailview&indexed=google
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10898830
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14979745