Описание
Розацеята е състояние, засягащо кожата, причинявайки еритема (медицински термин за зачервяване на кожата поради хиперемия) на лицето или зачервяване. Около 1 на 10 човека в света са засегнати от розацея. Това е хронично възпалително заболяване, което е слабо разбрано поради сложната причина за появата си. Въпреки, че някои от симптомите включват пъпки, розацеята не е акне. Акнето се причинява от твърде много себум в кожата, а това не води до появата на розацея. Тя не е “инфекциозна” и не може да се предаде от човек на човек.
Причините за розацея
Точната причина и механизма за появата на розацея все още не са известни, всички причини са основани на наблюдения и изследвания. Факторите на околната среда допринасят за развитието на розацея. Има и силен генетичен компонент (46%), това се среща по-често при хора със светла коса и светли очи. Искаме също да отбележем, че жените са по-склони към розацеята от мъжете. Тя обикновено се появява след 20-годишна възраст.
Предполагаемите причини за появата на розацея са:
– проблем в кръвоносните съдове в кожата;
- увреждане от слънцето на съединителните тъкани и необичайна възпалителна реакция;
- страничен ефект от приема на медикаменти.
Видове
Розацеята може да се раздели на 4 под типа.
А) Еритематорелагианска розацея – тя е най-често срещана, сипмтомите ѝ са:
- суха чувствителна кожа;
- чувство на парене;
- видими капиляри;
- подутини по кожата;
- зачервявания по кожа.
В) Папулопустулна розацея – при засегнатите от този вид на състоянието се появяват пъпки, който приличат на акне. Това е вторият най-срещан вид, симптомите са:
- мазна кожа;
- неравности по кожата;
- видими капиляри;
- чувствителност.
С) Ринофирма – този вид кожно заболяване се среща много рядко (по-често при мъжете). Ако не се лекува, то може да доведе до удебеляване на кожата на носа, симптомите са:
- разширени пори;
- мазна кожа;
- неравнoсти и подутини по кожата.
D) Очна розацея – хорат страдащи от този вид, описват усещането, подобно на песачинки в окото, другите симптоми включват:
- сухота в очите;
- усещане за парене в очите;
- замъглено зрение.
В този пост се фокусираме главно върху първия вид.
Лечение
В миналото лечението на розацея е било ограничено предимно до терапии (например бета-блокери за зачервяване и антибиотици). В момента леченията, основаващи се на положителни резултати от рандомизирани контролни проучвания, включват:
- локална употреба на бримонидин;
- интензивна пулсова светлина (IPL);
- локална употреба на метронидазол;
- азелаинова киселина;
- ивермектин;
- перорален доксициклин;
- изотретиноин за популопустили от розацея;
- циклоспорин капки за очи (за очна розацея).
Проучвания
Все още не е постигнат консенсус относно оптималното лечение на фитоматозната розацея поради липсата на надеждни данни от клинични проучвания. Всички настоящи възможности за лечение и терпаии се основават на симптомите – зачервяване, чувствителност и тн. Все още има нужда от висококачествени клинични изследвания.
Козметика за розацея
Има няколко важни точки при избора на козметични продукти, които много приличат на тези с чувствителна кожа, тъй като и при двете много често има нарушение на защитната бариера на кожата. Поради тази причина, е препоръчително да се употребяват продукти разработени за хора с чувствителна кожа:
- щадящ, непенещ се продукт за почистване на лицето;
- избягване на физични ексфолианти;
- прокукти, несъдържащи алкохол и парфюм;
- хидратиращ крем за чувствителна кожа, с минимални съставки;
- физичен слънцезащитен лосион всекидневно.
Въпреки, че розацеята обикновенно е безвредна, зачервяванията на лицето могат да те накарат да се чувстваш дизкомфортно. Много хора страдащи от нея са изпитвали неприятни ситуации, като например хората да се вглеждат в лицата им; да подозират, че носът им е червен, защото пият твърде много алкохол. Това обикновенно се случва, понеже много хора не са запознати с този проблем.
Ако червинината по лицето е очевидна и това те притеснява, продуктите за грим могат да направят проблема по-малко видим. Трябва само да бъдеш сигурна, че съставките не влошават състоянието на кожата. Поради тази причина е най-добре да се посъветваш с дерматолог.
Тази статия има целта да информира читателя, и е базирана на долуупоменатите източници. При наличие на розацея, моля консултирайте се с дерматолог.
Снимки:
Dermatology Reports
www.griffinandrow.com
Източници:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5134688/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0024824/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279476/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2700634/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4441063/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5289119/